Údržba zastřešení teras

Rozhodnete-li se pro dřevěné zastřešení teras, měli byste dbát na jeho údržbu. Dřevo podléhá klimatickým podmínkám a vnějším vlivům. Objevit se na něm tak velmi záhy může plíseň. Plíseň je povrchová a lze ji snadno odstranit kartáčem.

Pokud budete muset dřevo čistit, zvolte tvrdý kartáč a mýdlový roztok. Pokud toto nepomůže, pokuste se plíseň odstranit skrz jemný brusný papír.

Pokud se vám některé části terasy začnou zbarvovat, můžete tomu zabránit nebo tento proces omezit či zmírnit. Použijte roztok kyseliny šťavelové, pracujte s ním ovšem velmi opatrně. Tuto směs vetřete kartáčem na dřevo a nechte roztok působit cca 10 minut. Poté dřevo opláchněte vodou.

Údržba teras olejem je další možností, která zabrání šednutí dřeva. Po provedení povrchové úpravy lze navíc změnit nebo upravit barevnost dřeva. Pokud navíc dřevo natřete vícekrát, může pak proniknout hlouběji po povrch. V ideálním případě by měly být olejem ošetřeny všechny řezné strany dřeviny před zabudováním. Plocha terasy by se měla olejem znovu upravit cca 2 měsíce po pokládce.

Pozor je třeba si dát při výběru olejů a vosků. Některé mohou dokonce obsahovat UV ochranu.

Postup při údržbě

  • povrch terasy očistěte kartáčem a vodou
  • natřete podlahu impregnací proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu
  • dúkladně nechte vyschnout
  • natřete celou plochu olejem nebo voskem
  • nátěr nechte uschnout